Tour de l'Ain

UCI, Etape løb, 2.etape, 14.juli 2024, Frankrig

Etape GC. Ungdom Points Bjerg HoldUCI

DoB?
Pos Cykelrytter HoldUCI Tid
1 Cepeda AlexanderEF Education-EasyPost 14 03:50:20
2 Oldani StefanoCofidis 5 + 28
3 Molard RudyGroupama-FDJ 3 + 28
4 Donnenwirth TomDecathlon AG2R La Mondiale Team + 28
5 Pedrero AntonioMovistar Team + 28
6 Ryan ArchieEF Education-EasyPost + 28
7 Breuillard NicolasSt Michel-Mavic-Auber 93 + 28
8 Rochas RémyGroupama-FDJ + 28
9 Capron RémiVan Rysel-Roubaix + 28
10 Ries MichelARKEA-B&B HOTELS + 28
11 Lafay VictorDecathlon AG2R La Mondiale Team + 28
12 Sosa IvanMovistar Team + 28
13 Hermans BenCofidis + 28
14 Carthy HughEF Education-EasyPost + 28
15 Delbove JorisSt Michel-Mavic-Auber 93 + 01:54
16 Thompson ReubenGroupama-FDJ + 01:54
17 Braz Afonso ClémentCIC U Nantes Atlantique + 01:54
18 Delaplace AnthonyARKEA-B&B HOTELS + 01:54
19 Guglielmi SimonARKEA-B&B HOTELS + 01:54
20 Hänninen JaakkoDecathlon AG2R La Mondiale Team + 01:54
21 Samitier SergioMovistar Team + 01:54
22 Verschuren KillianDecathlon AG2R La Mondiale Team + 01:54
23 Bouchard GeoffreyDecathlon AG2R La Mondiale Team + 01:54
24 Elissonde KennyCofidis + 02:11
25 Smith WillTrinity Racing + 02:11
26 Juillard MaximilienVan Rysel-Roubaix + 02:48
27 Vuillermoz AlexisTotalEnergies + 04:49
28 Yemane DawitBIKE AID + 04:49
29 Van Der Lee JardiEF Education-EasyPost + 04:49
30 Doubey FabienTotalEnergies + 05:40
31 Guerreiro RubenMovistar Team + 05:40
32 John VincentGermany U23 + 07:40
33 Jousseaume AlanTotalEnergies + 07:43
34 Fernandez RubenCofidis + 07:43
35 Molly KennyVan Rysel-Roubaix + 11:11
36 Delettre AlexandreSt Michel-Mavic-Auber 93 + 11:11
37 Mattheis OliverBIKE AID + 11:11
38 Boasson-Hagen EdvaldDecathlon AG2R La Mondiale Team + 11:11
39 Champion ThomasCofidis + 11:11
40 Guillon CélestinVan Rysel-Roubaix + 13:30
41 Latour PierreTotalEnergies + 13:30
42 Venturini ClémentARKEA-B&B HOTELS + 13:30
43 Berlin AntoineBIKE AID + 13:30
44 Couanon JonathanNice Métropole Côte d'Azur + 13:30
45 Guégan MaëlCIC U Nantes Atlantique + 13:30
46 Lelandais RémiARKEA-B&B HOTELS + 13:30
47 Tjøtta MartinARKEA-B&B HOTELS + 13:30
48 Harvey DeanTrinity Racing + 13:30
49 Toumire HugoCofidis + 13:30
50 Ourselin PaulTotalEnergies + 13:30
51 Le Gac OlivierGroupama-FDJ + 13:30
52 Watson SamGroupama-FDJ + 13:30
53 Jarnet MaximeVan Rysel-Roubaix + 13:30
54 Carr SimonEF Education-EasyPost + 15:24
55 Morin EmmanuelVan Rysel-Roubaix + 16:22
56 Beldon AlexTrinity Racing + 16:50
57 Tesson JasonTotalEnergies + 16:50
58 Bénéteau LucasSt Michel-Mavic-Auber 93 + 16:50
59 Cavagna RemiMovistar Team + 16:50
60 Delacroix ThéoSt Michel-Mavic-Auber 93 + 16:50
61 Pithie LaurenceGroupama-FDJ + 17:36
62 Browning FergusTrinity Racing + 21:50
63 Pidcock JosephTrinity Racing + 21:50
64 Jaladeau ArtusCIC U Nantes Atlantique + 21:50
65 Rodriguez HugoTrinity Racing + 21:50
66 Plamondon RobinCIC U Nantes Atlantique + 21:50
67 Balazs MateBIKE AID + 21:50
68 Cimolai DavideMovistar Team + 21:50
69 Reinhardt TheoGermany U23 + 21:50
70 Mifsud AndreaNice Métropole Côte d'Azur + 21:50
71 Kluge RogerGermany U23 + 24:45
72 Knecht NoahNice Métropole Côte d'Azur + 26:26
73 Hennequin PaulNice Métropole Côte d'Azur + 26:26
74 Hue AntoineCIC U Nantes Atlantique + 26:26
75 Boulet EnzoCIC U Nantes Atlantique + 26:26
76 Konijn AlexanderNice Métropole Côte d'Azur + 26:26
77 Müller TobiasGermany U23 + 27:36
78 Binder MoritzGermany U23 + 27:36
79 Rootkin-Gray JackEF Education-EasyPost + 28:10
80 Lecroq JérémySt Michel-Mavic-Auber 93 + 29:37
81 Lührs LeslieBIKE AID + 39:57
DNF Habteab YoelBIKE AID
DNF Léonien AlexandreNice Métropole Côte d'Azur
Pos Cykelrytter Hold Tid
1 55 Cepeda AlexanderEF Education-EasyPost06:54:58
2 5 Oldani StefanoCofidis+ 32
3 1 Molard RudyGroupama-FDJ+ 33
4 18 Rochas RémyGroupama-FDJ+ 38
5 20 Capron RémiVan Rysel-Roubaix+ 38
6 27 Donnenwirth TomDecathlon AG2R La Mondiale Team+ 38
7 23 Breuillard NicolasSt Michel-Mavic-Auber 93+ 38
8 20 Lafay VictorDecathlon AG2R La Mondiale Team+ 38
9 26 Hermans BenCofidis+ 38
10 44 Ryan ArchieEF Education-EasyPost+ 38
11 52 Pedrero AntonioMovistar Team+ 38
12 47 Carthy HughEF Education-EasyPost+ 38
13 53 Ries MichelARKEA-B&B HOTELS+ 38
14 53 Sosa IvanMovistar Team+ 38
15 11 Thompson ReubenGroupama-FDJ+ 02:04
16 15 Delbove JorisSt Michel-Mavic-Auber 93+ 02:04
17 15 Samitier SergioMovistar Team+ 02:04
18 21 Braz Afonso ClémentCIC U Nantes Atlantique+ 02:04
19 19 Hänninen JaakkoDecathlon AG2R La Mondiale Team+ 02:04
20 23 Delaplace AnthonyARKEA-B&B HOTELS+ 02:04
21 39 Guglielmi SimonARKEA-B&B HOTELS+ 02:04
22 40 Bouchard GeoffreyDecathlon AG2R La Mondiale Team+ 02:04
23 46 Verschuren KillianDecathlon AG2R La Mondiale Team+ 02:04
24 22 Elissonde KennyCofidis+ 02:21
25 36 Smith WillTrinity Racing+ 02:21
26 31 Juillard MaximilienVan Rysel-Roubaix+ 02:58
27 28 Yemane DawitBIKE AID+ 04:59
28 42 Vuillermoz AlexisTotalEnergies+ 04:59
29 39 Van Der Lee JardiEF Education-EasyPost+ 04:59
30 6 Doubey FabienTotalEnergies+ 05:50
31 6 Guerreiro RubenMovistar Team+ 05:50
32 8 John VincentGermany U23+ 07:50
33 7 Fernandez RubenCofidis+ 07:53
34 31 Jousseaume AlanTotalEnergies+ 07:53
35 16 Boasson-Hagen EdvaldDecathlon AG2R La Mondiale Team+ 11:21
36 7 Mattheis OliverBIKE AID+ 11:21
37 11 Molly KennyVan Rysel-Roubaix+ 11:21
38 9 Delettre AlexandreSt Michel-Mavic-Auber 93+ 11:21
39 5 Champion ThomasCofidis+ 11:21
40 35 Guégan MaëlCIC U Nantes Atlantique+ 13:40
41 28 Venturini ClémentARKEA-B&B HOTELS+ 13:40
42 26 Harvey DeanTrinity Racing+ 13:40
43 29 Jarnet MaximeVan Rysel-Roubaix+ 13:40
44 17 Couanon JonathanNice Métropole Côte d'Azur+ 13:40
45 25 Watson SamGroupama-FDJ+ 13:40
46 1 Latour PierreTotalEnergies+ 13:40
47 5 Tjøtta MartinARKEA-B&B HOTELS+ 13:40
48 2 Berlin AntoineBIKE AID+ 13:40
49 15 Ourselin PaulTotalEnergies+ 13:40
50 21 Lelandais RémiARKEA-B&B HOTELS+ 13:40
51 22 Toumire HugoCofidis+ 13:40
52 25 Guillon CélestinVan Rysel-Roubaix+ 14:09
53 27 Le Gac OlivierGroupama-FDJ+ 14:24
54 21 Carr SimonEF Education-EasyPost+ 15:34
55 40 Morin EmmanuelVan Rysel-Roubaix+ 16:32
56 48 Tesson JasonTotalEnergies+ 17:00
57 23 Cavagna RemiMovistar Team+ 17:00
58 9 Bénéteau LucasSt Michel-Mavic-Auber 93+ 17:00
59 6 Beldon AlexTrinity Racing+ 17:00
60 8 Delacroix ThéoSt Michel-Mavic-Auber 93+ 17:00
61 59 Pithie LaurenceGroupama-FDJ+ 17:40
62 61 Browning FergusTrinity Racing+ 21:47
63 57 Cimolai DavideMovistar Team+ 22:00
64 41 Pidcock JosephTrinity Racing+ 22:00
65 24 Rodriguez HugoTrinity Racing+ 22:00
66 8 Mifsud AndreaNice Métropole Côte d'Azur+ 22:00
67 5 Jaladeau ArtusCIC U Nantes Atlantique+ 22:00
68 8 Balazs MateBIKE AID+ 22:00
69 10 Reinhardt TheoGermany U23+ 22:38
70 12 Plamondon RobinCIC U Nantes Atlantique+ 23:10
71 20 Kluge RogerGermany U23+ 24:55
72 63 Hennequin PaulNice Métropole Côte d'Azur+ 26:36
73 61 Knecht NoahNice Métropole Côte d'Azur+ 26:36
74 63 Konijn AlexanderNice Métropole Côte d'Azur+ 26:36
75 57 Boulet EnzoCIC U Nantes Atlantique+ 26:36
76 2 Hue AntoineCIC U Nantes Atlantique+ 26:36
77 74 Müller TobiasGermany U23+ 27:42
78 Binder MoritzGermany U23+ 28:19
79 58 Rootkin-Gray JackEF Education-EasyPost+ 28:20
80 63 Lecroq JérémySt Michel-Mavic-Auber 93+ 29:47
81 Lührs LeslieBIKE AID+ 41:10
Pos Cykelrytter Hold Tid
1 14 Verschuren KillianDecathlon AG2R La Mondiale Team 06:57:02
2 12 Smith WillTrinity Racing + 17
3 7 John VincentGermany U23 + 05:46
4 2 Harvey DeanTrinity Racing + 11:36
5 11 Lelandais RémiARKEA-B&B HOTELS + 11:36
6 6 Bénéteau LucasSt Michel-Mavic-Auber 93 + 14:56
7 6 Beldon AlexTrinity Racing + 14:56
8 6 Pithie LaurenceGroupama-FDJ + 15:36
9 8 Browning FergusTrinity Racing + 19:43
10 1 Pidcock JosephTrinity Racing + 19:56
11 Rodriguez HugoTrinity Racing + 19:56
12 6 Balazs MateBIKE AID + 19:56
13 9 Hennequin PaulNice Métropole Côte d'Azur + 24:32
14 7 Boulet EnzoCIC U Nantes Atlantique + 24:32
15 2 Hue AntoineCIC U Nantes Atlantique + 24:32
16 13 Müller TobiasGermany U23 + 25:38
17 2 Binder MoritzGermany U23 + 26:15
18 10 Rootkin-Gray JackEF Education-EasyPost + 26:16
Pos Hold Tid
1 13 EF Education-EasyPost 20:46:20
2 1 Groupama-FDJ + 01:54
3 6 Decathlon AG2R La Mondiale Team + 01:54
4 2 Movistar Team + 01:54
5 5 Cofidis + 02:11
6 7 ARKEA-B&B HOTELS + 03:20
7 St Michel-Mavic-Auber 93 + 12:37
8 4 Van Rysel-Roubaix + 13:31
9 3 TotalEnergies + 17:16
10 1 BIKE AID + 28:34
11 9 Trinity Racing + 31:35
12 7 CIC U Nantes Atlantique + 36:18
13 5 Germany U23 + 53:19
14 13 Nice Métropole Côte d'Azur + 01:00:50

Information