FIRSTCYCLING
Landevej
Landevej
Amatør
Junior
Cykle-cross
MTB
Bane
Fantasy
Løb og resultater
Hold
Rangering
Tour de Normandie
UCI, Etape løb, Prolog 20.marts 2006, Frankrig
Løbsinformation
Resultater
Startliste
Historie
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1959
1958
1957
1956
1939
Etape
GC.
Etape: Prolog
Etape: 01
Etape: 02
Etape: 03
Etape: 04
Etape: 05
Etape: 06
Etape: 07
Etape: 08
Embed Results
Nationer
Argentina
Belgien
Bulgarien
Colombia
Danmark
Estland
Finland
Frankrig
Honduras
Japan
Letland
Nederland
Norge
Polen
Portugal
Rusland
Spanien
Tjekkiet
Tyskland
USA
Østrig
Hold
-
Agritubel
ASC Dukla Praha
Atom
Auber 93
Bodysol - Win for Life - Jong Vlaan
Bretagne - Jean Floch
Cycle Racing Team Vang
Duja - Tavira
Glud & Marstrand - Horsens
Kalev Chocolate Team
Knauf Team
Omnibike Dynamo Moscow
Orbea
Rabobank
Rabobank CT
Rietumu Bank - Riga
Team GLS
Team TIAA - CREF
Ubbink - Syntec Cycling Team
DoB?
Pos
Cykelrytter
Født
Hold
Tid
01
Reus
Kai
1985
Rabobank
07:16
02
Flens
Rick
1983
Rabobank CT
+ 03
03
Berges
Emilien
1983
Auber 93
+ 05
04
Terpstra
Niki
1984
Ubbink - Syntec Cycling Team
+ 07
05
Shmidt
Alexey
1983
Omnibike Dynamo Moscow
+ 07
06
Van Emden
Jos
1985
Rabobank CT
+ 08
07
Huff
Brad
1979
Team TIAA - CREF
+ 08
08
Stamsnijder
Tom
1985
Rabobank CT
+ 08
09
Melehs
Olegs
1982
Rietumu Bank - Riga
+ 08
10
Haddou
Saïd
1982
Auber 93
+ 09
11
Khatuntsev
Alexander
1985
Omnibike Dynamo Moscow
+ 10
12
Lubach
Frédéric
1981
-
+ 11
13
Friedman
Mike
1982
Team TIAA - CREF
+ 11
14
Moe Rasmussen
Jacob
1975
Team GLS
+ 11
15
Garrido
Martin
1974
Duja - Tavira
+ 11
16
Tolleson
Taylor
1985
Team TIAA - CREF
+ 12
17
Sapa
Marcin
1976
Knauf Team
+ 15
18
Perez Lezaun
Alan
1982
Orbea
+ 15
19
Pate
Danny
1979
Team TIAA - CREF
+ 17
20
Maaskant
Martijn
1983
Rabobank CT
+ 20
21
Kunta
Jan
1983
ASC Dukla Praha
+ 20
22
Feillu
Romain
1984
-
+ 20
23
Mederel
Maxime
1980
Auber 93
+ 21
24
Nielsen
Kristoffer
1985
Team GLS
+ 22
25
Le Lay
David
1979
Bretagne - Jean Floch
+ 23
26
Mespoulede
Jean
1980
Auber 93
+ 23
27
Trofimov
Yury
1984
Omnibike Dynamo Moscow
+ 23
28
Bøchman
Lasse
1983
Team GLS
+ 23
29
Lisowicz
Tomasz
1977
Knauf Team
+ 24
30
Delpech
Jean-Luc
1979
Bretagne - Jean Floch
+ 27
31
Blaha
Martin
1977
ASC Dukla Praha
+ 28
32
De Greef
Francis
1985
Bodysol - Win for Life - Jong Vlaan
+ 28
33
Vermeulen
Franck
1976
-
+ 28
34
Roelandts
Jürgen
1985
Bodysol - Win for Life - Jong Vlaan
+ 28
35
Vorganov
Eduard
1982
Omnibike Dynamo Moscow
+ 29
36
Mørkøv
Michael
1985
Team GLS
+ 29
37
Neyens
Maarten
1985
Bodysol - Win for Life - Jong Vlaan
+ 29
38
Melero
Iván
1984
Orbea
+ 30
39
Creed
Michael
1981
Team TIAA - CREF
+ 30
40
Bonsergent
Stéphane
1977
Bretagne - Jean Floch
+ 31
41
Brouzes
Niels
1981
Auber 93
+ 31
42
Vassiliev
Krassimir Koev
1974
Duja - Tavira
+ 32
43
Kristiansen
Thomas
1987
Team GLS
+ 32
44
Guilbert
Charles
1972
Bretagne - Jean Floch
+ 33
45
Hartley
Chad
1981
Team TIAA - CREF
+ 33
46
Kadlec
Milan
1974
ASC Dukla Praha
+ 33
47
Saramotins
Aleksejs
1982
Rietumu Bank - Riga
+ 33
48
Leveau
Mickael
1976
-
+ 34
49
Harbonnier
Sébastien
1984
-
+ 34
50
Petilleau
Stephane
1971
Bretagne - Jean Floch
+ 34
51
Fukushima
Koji
1973
Cycle Racing Team Vang
+ 35
52
Lasis
Normunds
1985
Rietumu Bank - Riga
+ 35
53
Bartko
Robert
1975
-
+ 35
54
Hervé
Cedric
1979
Bretagne - Jean Floch
+ 36
55
Charrier
Franck
1977
-
+ 37
56
Sneeboer
Paul
1980
Duja - Tavira
+ 37
57
De Haan
Folkert
1978
Ubbink - Syntec Cycling Team
+ 38
58
Lampater
Leif
1982
-
+ 38
59
Mourecek
Michael
1980
ASC Dukla Praha
+ 38
60
Skelde
Michael
1973
Glud & Marstrand - Horsens
+ 39
61
Smit
Dennis
1981
Ubbink - Syntec Cycling Team
+ 39
62
Sano
Junya
1982
Cycle Racing Team Vang
+ 40
63
Zubero Aldekoa
Julen
1982
Orbea
+ 40
64
Mestre
Ricardo
1983
Duja - Tavira
+ 40
65
Delarue
Jean Michel
1976
-
+ 40
66
Gaztanaga
Mikel
1979
Atom
+ 40
67
Hegreberg
Roy
1981
Glud & Marstrand - Horsens
+ 40
68
Bommel
Henning
1983
-
+ 41
69
Ojavee
Mart
1981
Kalev Chocolate Team
+ 42
70
Mustonen
Andrei
1984
Kalev Chocolate Team
+ 44
71
Mezo Askargorta
Iker
1982
Orbea
+ 44
72
Pudans
Herberts
1986
Rietumu Bank - Riga
+ 44
73
Bruand
Emmanuel
1982
-
+ 45
74
Terenine
Ivan
1982
Omnibike Dynamo Moscow
+ 45
75
Van den Houte
Sven
1984
Bodysol - Win for Life - Jong Vlaan
+ 45
76
Lazar
Petr
1976
ASC Dukla Praha
+ 45
77
Urbain
Alexandre
1981
-
+ 46
78
Bengsch
Robert
1983
-
+ 46
79
Rebiewski
Jaroslaw
1974
Knauf Team
+ 47
80
Jezowski
Krzysztof
1975
Knauf Team
+ 48
81
Caldeira
Samuel
1985
Duja - Tavira
+ 49
82
Shimizu
Miyataka
1981
Cycle Racing Team Vang
+ 49
83
Pawlak
Wojciech
1969
Knauf Team
+ 50
84
Müller
Andreas
1979
-
+ 50
85
Berling
Michael
1982
Glud & Marstrand - Horsens
+ 50
86
Zaradny
Piotr
1972
Knauf Team
+ 51
87
Fulst
Guido
1970
-
+ 52
88
De Zutter
Kristof
1982
Bodysol - Win for Life - Jong Vlaan
+ 52
89
Christiansen
Morten Voss
1979
Glud & Marstrand - Horsens
+ 53
90
Cavet
Tony
1975
-
+ 54
91
Seledkov
Ivan
1983
Omnibike Dynamo Moscow
+ 54
92
Nielsen
Jacob
1978
Glud & Marstrand - Horsens
+ 54
93
Mandri
René
1984
Auber 93
+ 54
94
Tamayo
Diego Alejandro
1983
Atom
+ 55
95
Udby
Rune
1982
Glud & Marstrand - Horsens
+ 55
96
Tombak
Janek
1976
Kalev Chocolate Team
+ 56
97
Van der Pluijm
Marvin
1979
Ubbink - Syntec Cycling Team
+ 56
98
Cantero Y Grijelmo
Vincent
1982
-
+ 57
99
Ortega
Mauricio
1980
Atom
+ 57
100
De Neef
Steven
1971
Bodysol - Win for Life - Jong Vlaan
+ 58
101
Ibanez Gonzalez
Carlos Andres
1981
Atom
+ 01:01
102
Miyazawa
Takashi
1978
Cycle Racing Team Vang
+ 01:01
103
Celis Zabala
Vidal
1982
Orbea
+ 01:03
104
Van Gulik
Fulco
1979
Ubbink - Syntec Cycling Team
+ 01:03
105
Jermakov
Janar
1986
Kalev Chocolate Team
+ 01:03
106
Lebedev
Andri
1982
Kalev Chocolate Team
+ 01:05
107
Sluimer
Kevin
1985
Ubbink - Syntec Cycling Team
+ 01:09
108
Hochmann
Jiri
1986
ASC Dukla Praha
+ 01:10
109
Salermo
Marek
1978
Kalev Chocolate Team
+ 01:10
110
Vazquez Iglesias
Angel
1980
Atom
+ 01:10
111
Agirre Asegniloaza
Josu
1981
Orbea
+ 01:12
112
Galland
Jérémie
1983
Agritubel
+ 01:13
113
Mizutani
Takehiro
1973
Cycle Racing Team Vang
+ 01:16
114
Fukushima
Shinichi
1971
Cycle Racing Team Vang
+ 01:18
115
Racenajs
Kristofers
1985
Rietumu Bank - Riga
+ 01:19
116
Ramos Bartolomeu
Luis Duarte
1980
Duja - Tavira
+ 01:21
117
Ernestovskis
Daniels
1986
Rietumu Bank - Riga
+ 01:23
118
Ramos
Milton
1979
Atom
+ 01:39
119
Veelers
Tom
1984
Rabobank CT
+ 02:21
120
Lund
Anders
1985
Team GLS
+ 02:21
Information
Tour de Normandie
Frankrig
Prolog | 5.8 km
Colombelles
->
Colombelles
2.2
K.Reus
| Leder