FIRSTCYCLING
Landevej
Landevej
Amatør
Junior
Cykle-cross
MTB
Bane
Fantasy
Løb og resultater
Hold
Rangering
Vuelta a Asturias
UCI, Etape løb, 3. -5. maj 2019, Spanien
Løbsinformation
Resultater
Etape profiler
Startliste
Historie
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1957
1956
1955
1954
1953
1950
1947
1928
1927
1926
1925
GC.
Points
Bjerg
Sprint
GC.
Etape: 01
Etape: 02
Etape: 03
Embed Results
Nationer
Belarus
Brasilien
Colombia
Cypern
Ecuador
Israel
Italien
Japan
Letland
Luxembourg
Nederland
New Zealand
Norge
Portugal
Rusland
Spanien
Tjekkiet
Uruguay
Venezuela
Hold
Aviludo-Louletano
Burgos - BH
Caja Rural - Seguros RGA
Coldeportes Bicicletas Strongman
Equipo Euskadi
Euskadi Basque - Murias
Gazprom - RusVelo
Guerciotti-Kiwi Atlantico
Israel Cycling Academy
Kometa Cycling Team
Lokosphinx
Manzana - Postobon Team
Matrix Powertag
Movistar Team
RP - Boavista
W52 - FC Porto
DoB?
Pos
Cykelrytter
Født
Hold
Tid
UCI
01
Carapaz
Richard
1993
Movistar Team
11:34:16
125
02
Neilands
Krists
1994
Israel Cycling Academy
+ 02:00
85
03
Vlasov
Aleksandr
1996
Gazprom - RusVelo
+ 02:04
70
04
Pinto
Edgar
[*]
1985
W52 - FC Porto
+ 02:43
60
05
Garcia de Mateos
Vicente
1988
Aviludo-Louletano
+ 02:48
50
06
Rodrigues
David
1991
RP - Boavista
+ 02:49
40
07
Lastra
Jonathan
1993
Caja Rural - Seguros RGA
+ 02:53
35
08
Bizkarra
Mikel
1989
Euskadi Basque - Murias
+ 02:57
30
09
Nych
Artem
1995
Gazprom - RusVelo
+ 03:26
25
10
Garcia
Jhojan
1998
Manzana - Postobon Team
+ 03:51
20
11
Rodríguez
Óscar
1995
Euskadi Basque - Murias
+ 04:29
15
12
Silva
Joaquim
1992
W52 - FC Porto
+ 04:29
10
13
Madrazo
Angel
1988
Burgos - BH
+ 04:45
5
14
Fernandes
Luis
1987
Aviludo-Louletano
+ 04:46
5
15
Bravo
Garikoitz
1989
Euskadi Basque - Murias
+ 04:46
5
16
Cuadrado
Unai
1997
Equipo Euskadi
+ 04:46
3
17
Gomez de la Torre
Antonio
1995
RP - Boavista
+ 04:46
3
18
Rodriguez
Cristian
1995
Caja Rural - Seguros RGA
+ 05:07
3
19
Rybalkin
Aleksey
1993
Gazprom - RusVelo
+ 05:08
3
20
Quiroz
Oscar
1994
Coldeportes Bicicletas Strongman
+ 05:18
3
21
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar Team
+ 05:30
3
22
Cañaveral
Johnatan
1996
Coldeportes Bicicletas Strongman
+ 05:32
3
23
Guerrero
Pablo
1992
RP - Boavista
+ 05:37
3
24
Pedrero
Antonio
1991
Movistar Team
+ 05:37
3
25
Gomes
Luís
1994
RP - Boavista
+ 06:10
3
26
Reyes
Aldemar
1995
Manzana - Postobon Team
+ 07:09
27
Martín
Gotzon
1996
Equipo Euskadi
+ 08:01
28
Quintero
Carlos
1986
Manzana - Postobon Team
+ 08:05
29
Vdovin
Alexander
1993
Lokosphinx
+ 08:24
30
Cabedo
Oscar
1994
Burgos - BH
+ 09:23
31
Novikov
Savva
1999
Lokosphinx
+ 10:08
32
Aular
Orluis
1996
Matrix Powertag
+ 10:15
33
Avila
Edwin
1989
Israel Cycling Academy
+ 11:11
34
Toribio
Jose Vicente
1985
Matrix Powertag
+ 13:10
35
Vilela
Ricardo
1987
Burgos - BH
+ 13:12
36
Iturria
Mikel
1992
Euskadi Basque - Murias
+ 13:39
37
Enger
Sondre Holst
1993
Israel Cycling Academy
+ 13:44
38
Mitri
James
1999
Burgos - BH
+ 14:10
39
Silva
Afonso
2000
RP - Boavista
+ 14:10
40
Cantón
Isaac
1996
Kometa Cycling Team
+ 15:00
41
Mestre
Ricardo
1983
W52 - FC Porto
+ 15:48
42
Carvalho
Antonio
1989
W52 - FC Porto
+ 17:23
43
Saenz
Nicolas
1997
Manzana - Postobon Team
+ 17:55
44
Gutiérrez
José Manuel
1988
Guerciotti-Kiwi Atlantico
+ 18:52
45
Irisarri
Jon
1995
Caja Rural - Seguros RGA
+ 18:52
46
Hernandez
Brayan
1997
Coldeportes Bicicletas Strongman
+ 20:11
47
Hernandez Martinez
Oscar
1992
Aviludo-Louletano
+ 20:52
48
Nunes
Hugo
1996
RP - Boavista
+ 21:13
49
Juaristi
Txomin
1995
Equipo Euskadi
+ 21:37
50
Sessler
Nicolas
1994
Burgos - BH
+ 21:55
51
Ugarte Gamboa
Mikel
1982
Guerciotti-Kiwi Atlantico
+ 21:55
52
Gonzalez
Mario
1992
Euskadi Basque - Murias
+ 22:35
53
Mancebo
Francisco
1976
Matrix Powertag
+ 22:46
54
Rovny
Ivan
1987
Gazprom - RusVelo
+ 22:50
55
Oldani
Stefano
1998
Kometa Cycling Team
+ 23:11
56
Rubino
Samuele
2000
Kometa Cycling Team
+ 23:32
57
Cano
Diego Fernando
1994
Coldeportes Bicicletas Strongman
+ 24:35
58
Nekrasov
Denis
1997
Gazprom - RusVelo
+ 24:41
59
Nicolau
Joel
1997
Caja Rural - Seguros RGA
+ 24:53
60
Turek
Daniel
1993
Israel Cycling Academy
+ 25:15
61
Van Winden
Dennis
1987
Israel Cycling Academy
+ 25:21
62
Miltiadis
Andreas
1996
Guerciotti-Kiwi Atlantico
+ 25:27
63
Neves
Jose
1995
Burgos - BH
+ 25:36
64
Sagiv
Guy
1994
Israel Cycling Academy
+ 26:39
65
Chernetskiy
Sergey
1990
Caja Rural - Seguros RGA
+ 27:01
66
Mendoza
Omar
1989
Manzana - Postobon Team
+ 27:06
67
Soto
Antonio
1994
Equipo Euskadi
+ 27:31
68
Sierra
Yecid
1994
Manzana - Postobon Team
+ 28:07
69
Cubero
Jorge
1992
Burgos - BH
+ 29:54
70
Amador
Juan Jose
1998
Manzana - Postobon Team
+ 30:02
71
Sevilla
Diego
1996
Kometa Cycling Team
+ 32:14
72
Zhyhunou
Dzmitry
1996
Equipo Euskadi
+ 32:52
73
Moreira
Mauricio
1995
Caja Rural - Seguros RGA
+ 33:05
74
Estrada
Eduardo
1995
Coldeportes Bicicletas Strongman
+ 33:08
75
Smirnov
Aleksandr
1998
Lokosphinx
+ 33:08
76
Camacho
Juan
1995
Kometa Cycling Team
+ 34:34
77
Yasuhara
Daiki
1991
Matrix Powertag
+ 35:16
78
Viegas
Daniel
1998
Kometa Cycling Team
+ 35:42
79
Munoz
William
1994
Coldeportes Bicicletas Strongman
+ 36:23
80
Schreurs
Hamish
1994
Israel Cycling Academy
+ 36:23
81
Sánchez
Ángel
1993
W52 - FC Porto
+ 36:39
82
Kobernyak
Evgeny
1995
Gazprom - RusVelo
+ 36:44
83
Vorobyev
Anton
1990
Gazprom - RusVelo
+ 40:24
84
Carretero
Hector
1995
Movistar Team
+ 40:33
85
Mas
Lluis
1989
Movistar Team
+ 43:48
86
Viejo
Daniel
1997
Euskadi Basque - Murias
+ 46:16
DNF
De la Fuente
David
1981
Aviludo-Louletano
DNF
Evangelista
Andre
1996
Aviludo-Louletano
DNF
Garcia Rus
Francisco
1992
Aviludo-Louletano
DNF
Perez
Juan Ignacio
1990
Aviludo-Louletano
DNF
Cuadros
Alvaro
1995
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Cala
Aristobulo
1990
Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF
Azurmendi
Ibai
1996
Equipo Euskadi
DNF
Goikoetxea
Peio
1992
Equipo Euskadi
DNF
Intxausti
Benat
1986
Euskadi Basque - Murias
DNF
Lopes
Fernando
1993
Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF
Silva
Paulo
1995
Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF
Ries
Michel
1998
Kometa Cycling Team
DNF
Nikiforov
Arseny
1998
Lokosphinx
DNF
Svesnikov
Kirill
1992
Lokosphinx
DNF
Komori
Ryohei
1988
Matrix Powertag
DNF
Landa
Mikel
1989
Movistar Team
DNF
Vinhas
Rui
1986
W52 - FC Porto
Information
Vuelta a Asturias
Spanien
3. -5. maj 2019
2.1