FIRSTCYCLING
Landevej
Landevej
Amatør
Junior
Cykle-cross
MTB
Bane
Fantasy
Løb og resultater
Hold
Rangering
Tour du Doubs
UCI, Endags løb, 15. september 2019, Frankrig
Løbsinformation
Resultater
Startliste
Historie
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1963
1962
1960
1959
1958
1957
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1939
1938
1937
1936
1935
1934
Resultater
Embed Results
Nationer
Australien
Belgien
Canada
Eritrea
Estland
Finland
Frankrig
Irland
Italien
Japan
Letland
Litauen
Luxembourg
Nederland
New Zealand
Polen
Rwanda
Schweiz
Slovenien
Spanien
Sydafrika
Tyskland
USA
Hold
AG2R La Mondiale
Akros-Thömus
Amore & Vita | P:
Cofidis, Solutions Credits
Delko-Marseille Provence
EvoPro Racing
Groupama - FDJ
IAM Excelsior
Leopard Pro Cycling
Natura4Ever-Roubaix
Sport Vlaanderen - Baloise
St. Michel - Auber 93
Swiss Racing Academy
Team Arkéa - Samsic
Total Direct Energie
Vital Concept-B&B Hotels
Wallonie Bruxelles
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Cykelrytter
Født
Hold
Tid
UCI
01
Küng
Stefan
1993
Groupama - FDJ
04:39:08
125
02
Bonnamour
Franck
1995
Team Arkéa - Samsic
+ 09
85
03
Martin
Guillaume
1993
Wanty - Groupe Gobert
+ 09
70
04
Hänninen
Jaakko
1997
AG2R La Mondiale
+ 09
60
05
Pellaud
Simon
1992
IAM Excelsior
+ 09
50
06
Gesbert
Elie
1995
Team Arkéa - Samsic
+ 14
40
07
Hivert
Jonathan
1985
Total Direct Energie
+ 16
35
08
Simon
Julien
1985
Cofidis, Solutions Credits
+ 16
30
09
Pacher
Quentin
1992
Vital Concept-B&B Hotels
+ 20
25
10
Tizza
Marco
1992
Amore & Vita | P:
+ 20
20
11
Ledanois
Kevin
1993
Team Arkéa - Samsic
+ 20
15
12
Idjouadiene
Pierre
1996
Natura4Ever-Roubaix
+ 20
10
13
Le Cunff
Kévin
1988
St. Michel - Auber 93
+ 20
5
14
Warlop
Jordi
1996
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 20
5
15
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 20
5
16
Maas
Jan
1996
Leopard Pro Cycling
+ 20
3
17
Teggart
Matthew
1996
EvoPro Racing
+ 20
3
18
Gate
Aaron
1990
EvoPro Racing
+ 20
3
19
Rüegg
Lukas
1996
Swiss Racing Academy
+ 20
3
20
Thominet
Camille
1990
St. Michel - Auber 93
+ 20
3
21
Gaudu
David
1996
Groupama - FDJ
+ 20
3
22
Burke
Jack
1995
Leopard Pro Cycling
+ 20
3
23
De Rossi
Lucas
1995
Delko-Marseille Provence
+ 20
3
24
El Fares
Julien
1985
Delko-Marseille Provence
+ 39
3
25
Gouault
Pierre
1993
Natura4Ever-Roubaix
+ 52
3
26
Paroz
Justin
1996
Akros-Thömus
+ 52
27
Masson
Christophe
1985
Natura4Ever-Roubaix
+ 52
28
Van Gompel
Mathias
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 52
29
Peyskens
Dimitri
1991
Wallonie Bruxelles
+ 52
30
Lienhard
Fabian
1993
IAM Excelsior
+ 01:35
31
Mottier
Justin
1993
Vital Concept-B&B Hotels
+ 01:35
32
Degand
Thomas
1986
Wanty - Groupe Gobert
+ 01:35
33
Paasschens
Mathijs
1996
Wallonie Bruxelles
+ 01:35
34
Denz
Nico
1994
AG2R La Mondiale
+ 01:35
35
Allegaert
Piet
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 01:35
36
Ferasse
Thibault
1994
Natura4Ever-Roubaix
+ 01:35
37
Imhof
Claudio
1990
Akros-Thömus
+ 02:05
38
Wirtgen
Tom
1996
Wallonie Bruxelles
+ 02:23
39
Jullien
Anthony
1998
AG2R La Mondiale
+ 02:38
40
Areruya
Joseph
1996
Delko-Marseille Provence
+ 02:40
41
Soupe
Geoffrey
1988
Cofidis, Solutions Credits
+ 02:40
42
Appollonio
Davide
1989
Amore & Vita | P:
+ 02:40
43
Berhane
Natnael
1991
Cofidis, Solutions Credits
+ 02:40
44
De Vylder
Lindsay
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 02:40
45
Maldonado
Anthony
1991
St. Michel - Auber 93
+ 02:40
46
Lietaer
Eliot
1990
Wallonie Bruxelles
+ 02:44
47
Muela Galvez
Albert
1996
EvoPro Racing
+ 02:55
48
Calmejane
Lilian
1992
Total Direct Energie
+ 03:19
49
Kearney
Aaron
1998
EvoPro Racing
+ 04:36
50
Tulik
Angelo
1990
Total Direct Energie
+ 04:58
51
Reza
Kevin
1988
Vital Concept-B&B Hotels
+ 04:58
52
Monk
Cyrus
1996
EvoPro Racing
+ 04:58
53
Doubey
Fabien
1993
Wanty - Groupe Gobert
+ 05:43
54
Antomarchi
Julien
1984
Natura4Ever-Roubaix
+ 06:00
55
Siskevicius
Evaldas
1988
Delko-Marseille Provence
+ 06:00
56
Paillot
Yoann
1991
St. Michel - Auber 93
+ 06:00
57
Hardy
Romain
1988
Team Arkéa - Samsic
+ 07:42
58
Lemoine
Cyril
1983
Cofidis, Solutions Credits
+ 07:42
59
Champoussin
Clément
1998
AG2R La Mondiale
+ 08:20
60
Feeley
Daire
1996
EvoPro Racing
+ 08:22
61
Périchon
Pierre-Luc
1987
Cofidis, Solutions Credits
+ 10:05
62
Luksevics
Viesturs
1987
Amore & Vita | P:
+ 11:01
63
Rekita
Szymon
1994
Leopard Pro Cycling
+ 11:55
64
Lüscher
Damian
1997
Swiss Racing Academy
+ 14:24
DNS
Froidevaux
Robin
1998
Akros-Thömus
DNS
Jones
Brenton
1991
Delko-Marseille Provence
DNF
Geniez
Alexandre
1988
AG2R La Mondiale
DNF
Aebi
Antoine
1998
Akros-Thömus
DNF
Güller
Timo
1994
Akros-Thömus
DNF
Thiebaud
Valere
1999
Akros-Thömus
DNF
Voisard
Yannis
1998
Akros-Thömus
DNF
Ansons
Kristers
1999
Amore & Vita | P:
DNF
Boyer
Kevin
1998
Amore & Vita | P:
DNF
Hishinuma
Yukinori
1992
Amore & Vita | P:
DNF
Sergis
Kaspars
1992
Amore & Vita | P:
DNF
Hofstetter
Hugo
1994
Cofidis, Solutions Credits
DNF
Morin
Emmanuel
1995
Cofidis, Solutions Credits
DNF
Rochas
Rémy
1996
Delko-Marseille Provence
DNF
Trarieux
Julien
1992
Delko-Marseille Provence
DNF
O'Mahony
Darragh
1997
EvoPro Racing
DNF
Brunel
Alexys
1998
Groupama - FDJ
DNF
Delage
Mickaël
1985
Groupama - FDJ
DNF
Jerman
Ziga
1998
Groupama - FDJ
DNF
Konovalovas
Ignatas
1985
Groupama - FDJ
DNF
Vincent
Léo
1995
Groupama - FDJ
DNF
Capron
Rémi
2000
IAM Excelsior
DNF
Clapasson
Thomas
1999
IAM Excelsior
DNF
Davis
Corey
1992
IAM Excelsior
DNF
Quincey
Scott
1999
IAM Excelsior
DNF
Schäppi
Martin
1996
IAM Excelsior
DNF
Kluckers
Arthur
2000
Leopard Pro Cycling
DNF
Krieger
Alexander
1991
Leopard Pro Cycling
DNF
Leyder
Misch
1999
Leopard Pro Cycling
DNF
Maciejuk
Filip
1999
Leopard Pro Cycling
DNF
Dernies
Tom
1990
Natura4Ever-Roubaix
DNF
Leroux
Samuel
1994
Natura4Ever-Roubaix
DNF
van Hecke
Preben
1982
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Baldo
Nicolas
1984
St. Michel - Auber 93
DNF
Jakin
Alo
1986
St. Michel - Auber 93
DNF
Van Niekerk
Morne
1995
St. Michel - Auber 93
DNF
Bissegger
Stefan
1998
Swiss Racing Academy
DNF
Bögli
Jonathan
2000
Swiss Racing Academy
DNF
Krähemann
Raphael
1996
Swiss Racing Academy
DNF
Reutimann
Matthias
1994
Swiss Racing Academy
DNF
Thiery
Cyrille
1990
Swiss Racing Academy
DNF
Pichon
Laurent
1986
Team Arkéa - Samsic
DNF
Riou
Alan
1997
Team Arkéa - Samsic
DNF
Russo
Clément
1995
Team Arkéa - Samsic
DNF
Burgaudeau
Mathieu
1998
Total Direct Energie
DNF
Ferron
Valentin
1998
Total Direct Energie
DNF
Journiaux
Axel
1995
Total Direct Energie
DNF
Pichot
Alexandre
1983
Total Direct Energie
DNF
Bagot
Yoann
1987
Vital Concept-B&B Hotels
DNF
Ermenault
Corentin
1996
Vital Concept-B&B Hotels
DNF
Garel
Adrien
1996
Vital Concept-B&B Hotels
DNF
Morice
Julien
1991
Vital Concept-B&B Hotels
DNF
Mortier
Julien
1997
Wallonie Bruxelles
DNF
Planckaert
Baptiste
1988
Wallonie Bruxelles
DNF
Wirtgen
Luc
1998
Wallonie Bruxelles
DNF
Delacroix
Théo
1999
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Minnaard
Marco
1989
Wanty - Groupe Gobert
Information
Tour du Doubs
Frankrig
15. september 2019
1.1 | 188.9 km