FIRSTCYCLING
Landevej
Landevej
Amatør
Junior
Cykle-cross
MTB
Bane
Fantasy
Løb og resultater
Hold
Rangering
Flèche du Sud
UCI, Etape løb, 9. -13. maj 2018, Luxembourg
Løbsinformation
Resultater
Etape profiler
Startliste
Historie
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1949
GC.
Ungdom
Points
Bjerg
Sprint
GC.
Etape: 01
Etape: 02
Etape: 03
Etape: 04
Etape: 05
Embed Results
Nationer
Australien
Belgien
Danmark
Frankrig
Italien
Japan
Kroatien
Letland
Luxembourg
Moldova
Nederland
Polen
Rusland
Schweiz
Slovenien
Spanien
Storbritannien
Tyskland
USA
Østrig
Hold
Ago - Aquaservice
Alecto Cycling Team
BHS - Almeborg Bornholm
Bike Aid
Cibel - Cebon
Dauner D&DQ - Akkon
Destil - Parkhotel Valkenburg
Great Britain
IAM Excelsior
Japan
Leopard Pro Cycling
Ljubljana Gusto Xaurum
Marlux - Bingoal
Metec - TKH p/b Mantel
Monkey Town
Riwal CeramicSpeed
Russia
Swiss Racing Academy
Team Differdange - Losch
Team Felbermayr - Simplon Wels
Team Gesundshop24.com
Vendée U
Vorarlberg - Santic
VV Tooltime
DoB?
Pos
Cykelrytter
Født
Hold
Points
01
Steimle
Jannik
1996
Vorarlberg - Santic
35
02
Thiery
Cyrille
1990
IAM Excelsior
21
03
Marchand
Gianni
1990
Cibel - Cebon
20
04
Pogacar
Tadej
1998
Ljubljana Gusto Xaurum
20
05
Zoidl
Riccardo
1988
Team Felbermayr - Simplon Wels
15
06
Reutimann
Matthias
1994
Swiss Racing Academy
14
07
Piskunov
Maksim
1997
Russia
11
08
Ottema
Rick
1992
Alecto Cycling Team
9
09
Janssens
Jimmy
1989
Cibel - Cebon
7
10
Rabitsch
Stephan
1991
Team Felbermayr - Simplon Wels
4
11
De Laat
Jasper
1994
Metec - TKH p/b Mantel
3
12
Moniquet
Sylvain
1998
Ago - Aquaservice
3
13
Klaris
Magnus Bak
1996
BHS - Almeborg Bornholm
3
14
Teugels
Lennert
1993
Cibel - Cebon
3
15
Wirtgen
Tom
1996
Ago - Aquaservice
2
16
Burgaudeau
Mathieu
1998
Vendée U
2
17
Wirtgen
Luc
1998
Leopard Pro Cycling
2
18
van der Horst
Dennis
1998
Metec - TKH p/b Mantel
2
19
Gregaard
Jonas
1996
Riwal CeramicSpeed
1
20
Rekita
Szymon
1994
Leopard Pro Cycling
1
21
van der Tuuk
Danny
1999
Metec - TKH p/b Mantel
1
22
Neuhauser
Marcel
1997
Team Felbermayr - Simplon Wels
1
Information
Flèche du Sud
Luxembourg
9. -13. maj 2018
2.2