Januar | ||||
---|---|---|---|---|
15.01-20.01 | Santos Tour Down Under | 2.3 | #1 Rogers Michael | Vis mere |
Februar | ||||
---|---|---|---|---|
12.02-24.02 | Vuelta a Cuba | 2.5 | #1 Pozzato Filippo | Vis mere |
16.02 | Porec Trophy III | 1.5 | #6 Rogers Michael | Vis mere |
17.02 | Porec Trophy IV | 1.5 | #2 Davis Allan | Vis mere |
20.02-24.02 | International Tour of Rhodes | 2.3 | #1 Cancellara Fabian | Vis mere |
Marts | ||||
---|---|---|---|---|
05.03-09.03 | Giro del Capo | 2.5 | #26 Rogers Michael | Vis mere |
10.03 | Giro del Lago Maggiore | 1.5 | #1 Pozzato Filippo | Vis mere |
15.03-17.03 | GP Erik Breukink | 2.3 | #1 Cancellara Fabian | Vis mere |
20.03 | Danilith Nokere Koerse | 1.3 | #18 Pozzato Filippo | Vis mere |
24.03 | Stausee Rundfahrt | 1.3 | #8 Cancellara Fabian | Vis mere |
25.03-31.03 | Tour de Normandie | 2.5 | #17 Cheula Giampaolo | Vis mere |
April | ||||
---|---|---|---|---|
01.04 | Rund um Köln | 1.3 | #48 Zanotti Leonardo | Vis mere |
07.04 | Tour du Lac Leman | 1.5 | #1 Pozzato Filippo | Vis mere |
12.04 | Grand Prix Cerami | 1.3 | #14 Cancellara Fabian | Vis mere |
13.04 | Ronde van Drenthe | 1.3 | #54 Davis Allan | Vis mere |
14.04 | Trofeo Poggiridenti | 1.5 | #3 Sinkewitz Patrik | Vis mere |
18.04 | Arnhem - Veenendaal Classic | 1.2 | #27 Cancellara Fabian | Vis mere |
20.04 | GP Arjaan De Schipper | 1.5 | #1 Cancellara Fabian | Vis mere |
26.04-01.05 | Circuit de Lorraine | 2.5 | #1 Cheula Giampaolo | Vis mere |
28.04 | Tour de Vendée | 1.3 | #17 Rogers Michael | Vis mere |
Maj | ||||
---|---|---|---|---|
04.05 | GP Herning | 1.3 | #5 Gasparre Graziano | Vis mere |
05.05 | GP Aarhus | 1.3 | #9 Cancellara Fabian | Vis mere |
05.05 | Radclassic - Gleisdorf | 1.5 | #1 Eisel Bernhard | Vis mere |
07.05-12.05 | Tour of Slovenia | 2.5 | #1 Petrov Evgeni | Vis mere |
12.05 | Berner Rundfahrt / Tour de Berne | 1.3 | #7 Cancellara Fabian | Vis mere |
17.05-19.05 | Tour de Picardie | 2.2 | #14 Cheula Giampaolo | Vis mere |
20.05 | GP Winterthur | 1.5 | #1 Sinkewitz Patrik | Vis mere |
22.05-26.05 | Bayern Rundfahrt | 2.3 | #6 Petrov Evgeni | Vis mere |
Juni | ||||
---|---|---|---|---|
04.06 | Lancaster Classic | 1.3 | #14 Clerc Aurelien | Vis mere |
09.06 | Philly Cycling Classic | 1.2 | #33 Clerc Aurelien | Vis mere |
10.06-16.06 | Int. Österreich-Rundfahrt - Tour of Austria | 2.2 | #9 Petrov Evgeni | Vis mere |
15.06 | Memorial Fausto Coppi | 1.3 | #7 Pozzato Filippo | Vis mere |
17.06-23.06 | Tour de Beauce | 2.3 | #1 Rogers Michael | Vis mere |
23.06 | Giro d'Oro | 1.5 | #2 Sinkewitz Patrik | Vis mere |
30.06 | CN Italy RR | CN | #22 Pozzato Filippo | Vis mere |
30.06 | CN Austria RR | CN | #5 Eisel Bernhard | Vis mere |
Juli | ||||
---|---|---|---|---|
11.07-14.07 | Ytong Bohemia Tour | 2.5 | #9 Zanotti Leonardo | Vis mere |
27.07 | Commonwealth Games ITT | CCTT | #2 Rogers Michael | Vis mere |
August | ||||
---|---|---|---|---|
03.08 | Commonwealth Games RR | CCRR | - | Vis mere |
11.08 | Sparkassen Giro Bochum | 1.3 | #5 Rogers Michael | Vis mere |
13.08-17.08 | PostNord Tour of Denmark | 2.2 | #27 Cancellara Fabian | Vis mere |
20.08-23.08 | Tour du Limousin | 2.3 | #7 Sinkewitz Patrik | Vis mere |
25.08 | GP Eddy Merckx | 1.2 | #11 Rogers Michael | Vis mere |
27.08-30.08 | Tour du Poitou-Charentes | 2.3 | #38 Rogers Michael | Vis mere |
28.08-01.09 | Okolo Slovenska - Tour de Slovaquie | 2.5 | #3 Zanotti Leonardo | Vis mere |
29.08 | CN Switzerland ITT | CN | #1 Cancellara Fabian | Vis mere |
September | ||||
---|---|---|---|---|
01.09 | Boucles de l'Aulne - Châteaulin | 1.3 | #15 Petrov Evgeni | Vis mere |
02.09 | Tour du Finistère | 1.5 | #16 Cheula Giampaolo | Vis mere |
05.09-14.09 | Tour de l'Avenir | 2.5 | #1 Petrov Evgeni | Vis mere |
09.09-15.09 | Tour de Pologne | 2.2 | #45 Cancellara Fabian | Vis mere |
21.09 | Grand Prix des Nations | 1.1 | #8 Cancellara Fabian | Vis mere |
26.09-29.09 | Circuit Franco-Belge | 2.3 | #30 Sinkewitz Patrik | Vis mere |
27.09-29.09 | Paris - Corrèze | 2.3 | #2 Eisel Bernhard | Vis mere |
29.09 | Duo Normand | 1.5 | #1 Pozzato Filippo | Vis mere |
Oktober | ||||
---|---|---|---|---|
03.10 | Paris - Bourges | 1.3 | #18 Sinkewitz Patrik | Vis mere |
03.10 | LUK Cup Bühl | 1.3 | #15 Zanotti Leonardo | Vis mere |
06.10 | Paris - Tours | CDM | #16 Clerc Aurelien | Vis mere |
13.10 | World Championship RR | WCRR | #114 Clerc Aurelien | Vis mere |
16.10 | Milano - Torino | 1.1 | #50 Sinkewitz Patrik | Vis mere |
17.10 | Gran Piemonte | 1.1 | #43 Sinkewitz Patrik | Vis mere |
20.10 | Chrono des Nations | 1.3 | #2 Cancellara Fabian | Vis mere |
26.10 | Firenze - Pistoia | NE | #3 Petrov Evgeni | Vis mere |
27.10 | Japan Cup Cycle Road Race | 1.3 | #37 Rogers Michael | Vis mere |